Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to, bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto...
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

Ludwik Wiszniewski "Jedenasty Listopada"

 

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy - trzy mocarstwa: Austria, Prusy , Rosja - w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.


Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska - wykreślona z mapy Europy - istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień. Pierwsza wojna światowa (1914-1918) osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu możliwa stała się odbudowa niepodległego państwa. Po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania, 11 listopada 1918 roku odrodziło się państwo polskie.


Nasza szkoła pięknym apelem uczciła święto Polski -105 rocznicę odzyskania niepodległości, a poczet sztandarowy naszej szkoły dodawał powagi uroczystości. Nasza Szkoła przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Uczniowie w strojach galowych odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klas 4,5,6 i 7 przypomniał nam 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. Wysłuchaliśmy recytacji wierszy mówiących o miłości do ojczyzny i wzruszających pieśni patriotycznych. Dziękujemy za przygotowanie uroczystości nauczycielom: pani Beacie Bartnikowskiej, pani Małgorzacie Kalinowskiej, pani Annie Grzegorzewskiej i panu Sylwestrowi Ziomkowi.

 

Data dodania: 2023-11-10 15:23:01
Data edycji: 2023-11-15 06:26:23
Ilość wyświetleń: 141

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej