Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 231 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Konstytucję Majową uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie, po amerykańskiej.

W piątek 29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt historyczny uczniowie z klas IV, V ,VII i VIII zaprezentowali montaż słowno – muzyczny . Mottem przedstawienia było hasło : „ Zapamiętajże narodzie : w waśni zguba, siła w zgodzie”. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu : „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie przybliżyli okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Wszyscy uczestnicy apelu mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną , a patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość i dostarczały wielu wzruszeń .

Na zakończenie pani dyrektor Bernadeta Cieplińska podziękowała za przygotowanie akademii nauczycielom i uczniom biorącym w niej udział, a widzowie nagrodzili artystów brawami.

Data dodania: 2022-05-01 17:56:55
Data edycji: 2022-05-01 18:02:14
Ilość wyświetleń: 180

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej