W maju 2022 r. został zorganizowany szkolny konkurs matematyczny Dydaktyczna plansza matematyczna, który skierowany był do uczniów klas V – VIII. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań matematycznych, stymulowanie twórczego myślenia, utrwalanie wiadomości dotyczących wzorów na pole figur płaskich, potęg i pierwiastków oraz wdrażanie do estetycznego i starannego wykonania pracy. Konkurs był rozpatrywany w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas V – VI i uczniowie klas VII – VIII. W pierwszej kategorii wiekowej zwyciężyła i otrzymała główną nagrodę Maja Sobiech, uczennica klasy V, a w drugiej kategorii Julia Sadowska, uczennica klasy VIII B.
Konkurs zorganizowały p. Emilia Kluskiewicz i p. M. Romanowska.
25 uczniów z oddziałów przedszkolnych oraz klas I - VIII wzięło udział w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez ZS numer 2 w Rypinie pt. „Wiosnę z nadzieją witamy, na Wielkanoc niecierpliwie czekamy.”
Głównymi celami konkursu były: krzewienie współpracy międzyszkolnej oraz rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań plastycznych uczniów. W konkursie rywalizowaliśmy z uczniami z SP im. Św. Faustyny Kowalskiej w Wielkiej Rzeszy na Litwie.
Uczniowie zajęli następujące miejsca :
- kategoria oddziałów przedszkolnych: Błażej Gołkowski OP 0a - I miejsce,
- kategoria klas I-III: Artur Gałkowski klasa I - I miejsce, Michalina Romanowska klasa II - III miejsce,
- kategoria klas IV-VIII – Maria Łażewska klasa VIII b - I miejsce, Damian Felton klasa VI – III miejsce.
Szkolny konkurs kaligraficzny O dyrektorskie pióro, którego celem było doskonalenie umiejętności kształtnego i pięknego pisania, rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów, rozpowszechnianie sztuki kaligrafii, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, promowanie twórczości Marii Konopnickiej w związku z rokiem tej poetki. W konkursie wzięło udział łącznie 10 uczniów.
I miejsce Izabela Ratkowska klasa VIII b
II miejsce Natalia Czarnecka klasa VIII b
III miejsce Zofia Klonowska klasa VII
Szkolny konkurs na Najładniejszy dzienniczek lektur dla klas I - IV. Celem konkursu było: propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wzbudzenie w uczestnikach kreatywności, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni, wyrabianie nawyku stałej lektury. W konkursie wzięło udział 20 uczniów.
W kategorii klas I - II uczniowie zajęli następujące miejsca:
- I miejsce Szymon Zaborowski klasa I
- II miejsce Lena Brylska klasa I
- III miejsce Dominik Nowowiejski klasa I
wyróżnienia: Mikołaj Murawski klasa I, Oliwia Jesionek klasa II.
W kategorii klas III - IV:
- I miejsce Dariusz Trojakowski klasa IV, Artur Szymański klasa III
wyróżnienia: Judyta Czarnecka, Malwina Rutkowska klasa IV.
W miesiącu maju w Szkole Podstawowej w Okalewie, odbył się konkurs fotograficzny dla klas IV-VI pod tytułem „PIĘKNE KRAJOBRAZY ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ”. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości estetycznej uczniów oraz popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów a najciekawsze fotografie zostały nagrodzone w następujących kategoriach:
Klasa IV – Dariusz Trojakowski
Klasa V – Bartłomiej Klimowski
Klasa VI – Damian Felton
Klasa VII – Oliwia Celebucka
Klasa VIIIA – Roksana Szymańska
Klasa VIIIB – Maja Cielicka
,, Legendy, to dopiero trwałe prawdy"
Melchior Wańkowicz
Uczniowie klas - V, VII i VIIIB Szkoły Podstawowej w Okalewie wzięli udział w konkursie literackim - Legendy o Okalewie i okolicach.
Celem konkursu było przedstawienie przez dzieci legendarnej etymologii nazw miejscowości, które wchodzą w skład Gminy Skrwilno. Uwieńczeniem pracy jest książka, która zawiera prace dzieci.
Uczniowie podjęli się trudu napisania opowieści o dawnych czasach, o zwyczajach ludzi, które przedstawiają historie powstania nazw wsi.
Być może zdarzyło nam się z politowaniem myśleć o starożytnych mieszkańcach Rzymu czy Grecji, którzy wierzyli, że Zeus zsyła pioruny, a wybuchy lawy to kunsztowna robota Hefajstosa zwanego też Wulkanem. Pewnie nie raz śmialiśmy się z naiwności dzieci, które wierzą, że Święty Mikołaj wchodzi przez komin i zostawia prezenty, a Szewczyk Dratewka pokonał złego smoka.
W życiu odnajdujemy mnóstwo historii, w które wierzymy, a nie mają one absolutnie nic wspólnego z rzeczywistością. Są to często powtarzane historie, które nie obfitują w mitologiczne stworzenia i cudowne moce. Są dość ... zwyczajne. Naprawdę mogłyby się komuś przytrafić.
Bywa tak, że potrzeby tworzenia legend są bardziej pierwotne – w gruncie rzeczy całkiem podobne do motywacji naszych przodków. Po prostu w ten sposób wyjaśniamy sobie rzeczy, których nie możemy logicznie wytłumaczyć.
I tak właśnie powstały nasze legendy. Istotne zaczęło być wyłącznie to, w co ludzie wierzą i w co chcą wierzyć. Owe opowieści żyją swoim własnym, nieprzewidywalnym życiem.
Przeczytajmy więc opowieści, w których piszący puszczają wodze fantazji. Pojawiły się Anioły Prozy, które w swoich pomysłach uwieczniły legendy o Okalewie i okolicznych miejscowościach. Przenieśmy się zatem do fantastyki, baśniowości, cudów i czarów, którym towarzyszy niezwykła atmosfera.
Uczniowie wyróżnieni w konkursie:
- Miłosz Pargulski - kl. V
- Izabela Ratkowska - kl. VIIIB
- Zofia Watkowska - kl. V
- Weronika Tatkowska - kl. VII
- Bartosz Klimowski - kl. V
- Hanna Zakrzewska - kl. V
- Maja Sobiech - kl. V
- Maria Łażewska - kl. VIIIB
- Nadia Stachowska - kl. VII
- Zofia Klonowska - kl. VII
Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach literackich.
W II semestrze roku szkolnego 2021/2022 ogłoszono konkurs na logo Szkolnego Koła Wolontariatu. Zwyciężył projekt uczennicy klasy VIII „B” Marii Łażewskiej, a wyróżnienie otrzymała również uczennica klasy VIII „B” Oliwia Barcikowska.
Zwycięska praca stała się oficjalnym logo SKW przy Szkole Podstawowej w Okalewie.
Zwycięzcom gratulujemy!
21 kwietnia 2022 roku w naszej szkole z inicjatywny nauczyciela języka angielskiego p. Marty Tomaszewskiej odbył się szkolny konkurs dla uczniów klas VIII-mych „English Exam”, którego celem było promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia się i rozwijania umiejętności językowych, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w celu podniesienia wyników kształcenia na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia stopnia opanowania struktur leksykalno-gramatycznych, umiejętności rozumienia tekstów pisanych, słuchanych, znajomości środków językowych, funkcji językowych oraz wykazania się umiejętnością stworzenia wypowiedzi pisemnej, a także rozwijanie uzdolnień uczniów oraz podniesienie ich samooceny. Do pisemnego konkursu przystąpiło 9. uczniów, którzy rozwiązywali arkusz składający się z zadań zamkniętych i otwartych sprawdzających stopień opanowania podstawy programowej dla danego etapu kształcenia. Warunkiem uzyskania miejsc I - III było uzyskanie co najmniej 90% poprawnych odpowiedzi. Nasi uczniowie uzyskali wysokie wyniki:
I miejsce – Mikołaj Grzywiński, kl. VIIIB
II miejsce – Julia Lewandowska, kl. VIIIA
III miejsce – Natalia Czarnecka, kl. VIIIB
87-510 Skrwilno
Okalewo 62