1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Żołnierze Wyklęci to polscy bohaterowie, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli przeciwko reżimowi komunistycznemu. Chcieli, aby Polska była wolna i niezależna, a nie pod kontrolą Związku Radzieckiego. ( Słowo „wyklęty” oznacza odrzucony lub potępiony przez władze komunistyczne).
Żyli w lesie, ukrywając się przed władzą. Nie tylko walczyli zbrojnie. Organizowali też tajne spotkania, rozprowadzali ulotki i drukowali podziemne gazety, by informować o sytuacji w kraju. Większość z nich używała pseudonimów, by ukryć swoją tożsamość. Dzięki pseudonimom trudniej było ich zidentyfikować wrogom. Ci, których schwytano, często byli torturowani, a następnie sądzeni w procesach pokazowych. Wiele osób zostało niesłusznie skazanych i straconych.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku. Wybrano 1 marca, ponieważ tego dnia w 1951 roku zostało zamordowanych przez władze komunistyczne trzech członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- ostatniego ogólnopolskiego ugrupowania, które prowadziło walkę z reżimem. Zostali oni zamordowani przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Dziś Żołnierze Wyklęci są pamiętani przez pomniki, tablice pamiątkowe, a także uroczystości, które odbywają się w całej Polsce. Pamięć o Nich przypomina nam, że wolność nie jest czymś oczywistym, ale wymaga odwagi i poświęcenia. To lekcja o odwadze, patriotyzmie i lojalności wobec własnych przekonań.
87-510 Skrwilno
Okalewo 62