Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Program rekomendowany „Domowi detektywi. Jaś i Małgosia na tropie”

Program rekomendowany „Domowi detektywi. Jaś i Małgosia na tropie”

W Szkole Podstawowej w Okalewie od maja do czerwca w klasach IV i V był realizowany program rekomendowany „Domowi detektywi. Jaś i Małgosia na tropie”.

 

Celem realizowanego programu było opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących. Program angażował nauczycieli, uczniów, rodziców do wspólnej pracy i wspólnego obalania mitów dotyczących bezpiecznego spożywania alkoholu. Podczas realizacji programu poruszana była kwestia umiejętności rozpoznawania i odpierania presji otoczenia skłaniającej do picia. Ponadto uczniom przekazano wiedzę o bezpośrednich psychospołecznych konsekwencjach picia alkoholu.

Program Domowych Detektywów składał się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i był utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy dziecka w szkole oraz w domu były cztery zeszyty komiksowe. W ramach zajęć w domu dzieci wraz ze swoimi rodzicami tworzyli tzw. „domowe drużyny”. Zadaniem drużyn była wspólna praca z wykorzystaniem wspomnianych zeszytów. Bohaterami komiksów byli młodzi detektywi Jaś i Małgosia, którzy modelowali wśród uczniów pożądane zachowania i postawy. W komiksach poruszano takie tematy jak: fakty i mity na temat alkoholu; wpływ środków masowego przekazu na kształtowanie się przekonań na temat alkoholu; rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z tą presją; powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol oraz konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież.

Szkolna część programu realizowana była przez nauczyciela-wychowawcę i  pedagoga szkolnego przy aktywnym udziale, wybranych przez całą klasę, liderów rówieśniczych. Nauczyciel inicjował pracę „domowych drużyn” na zajęciach w klasie. W trakcie tych zajęć uczniowie zostali zapoznani z tematami zeszytów oraz omawiali wrażenia i doświadczenia z pracy z rodzicami. Do zadań liderów należało prezentowanie całej klasie wybranych treści komiksów oraz prowadzenie w małych grupach krótkich zajęć nawiązujących do ich treści.

Program Domowych Detektywów w naszej szkole zakończył się 20.06.2022 roku „Wieczorem Jasia i Małgosi”, popołudniowym spotkaniem wszystkich uczestników – uczniów, ich rodziców, nauczycieli. W trakcie tego spotkania uczniowie i rodzice wysłuchali prelekcji pedagoga szkolnego. Później rodzice wspólnie z dziećmi zostali podzieleni na grupy i wykonywali plakaty dotyczące skutków spożywania alkoholu. Po wykonaniu zadania każda grupa zaprezentowała swoją pracę. Na koniec wychowawcy rozdali uczniom dyplomy uczestnictwa w programie.

 

Wierzymy, że program ten pozwoli na uzyskanie pozytywnych rezultatów w realizowanej pracy profilaktycznej.

Data dodania: 2022-06-20 19:29:38
Data edycji: 2022-06-21 19:32:02
Ilość wyświetleń: 394

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej