Dzień 23 września 2023 roku zapisze się w historii szkoły jako jeden z najważniejszych. W sali gimnastycznej odbyła się uroczystość nadania imienia Ziemi Dobrzyńskiej Szkole Podstawowej w Okalewie. Podczas uroczystości szkole został przekazany sztandar ufundowany przez Radę Gminy Skrwilno.
Uroczystość rozpoczęła się okolicznościową mszą św., którą sprawował proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej w Okalewie – ks. Paweł Gniadkowski. W trakcie której nastąpiło poświęcenie sztandaru.
Po mszy św. dyrektor szkoły, Pani Bernadeta Cieplińska i wójt Gminy Skrwilno, Pan Dariusz Kolczyński powitali zaproszonych gości: Prezesa Rządowego Centrum Legislacji Pana Krzysztofa Szczuckiego, Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Zbigniewa Sosnowskiego, Wicewojewodę Kujawsko-Pomorskiego - Pana Józefa Ramlaua, Pana Rafała Kwiatkowskiego - reprezentującego Posła na Sejm Panią Joannę Borowiak, Pana Piotra Makowskiego - reprezentującego Starostę Powiatu Rypińskiego Pana Jarosława Sochackiego, starszego wizytatora Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty Delegatury we Włocławku Pana Andrzeja Gralaka, proboszcza parafii okalewskiej ks. Pawła Gniadkowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej - Pana Ryszarda Bartoszewskiego wraz z delegacją, Skarbnika Gminy Skrwilno - Panią Mirosławę Sobiech, Sekretarza Gminy Skrwilno Pana Janusza Szmytkowskiego, Przewodniczącą Rady Gminy Skrwilno Panią Marlenę Sztyburską wraz z delegacją, Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Skrwilno Grodzisko - Panią Emilię Jaskólską, twórcę Ziemi Dobrzyńskiej - Pana Jacka Szablewskiego, kapelmistrza Orkiestry Dętej Gminy Skrwilno - Pana Konrada Mazurowskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców szkoły – Panią Tinę Zakrzewską, dyrektora Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie - Pana Andrzeja Szalkowskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ziemi Dobrzyńskiej w Rużu - Pani Barbara Brzezińska, Pan Łukasz Paliński reprezentujący dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu, dyrektora Szkoły Podstawowej w Skudzawach - Panią Małgorzatę Celebudzką, dyrektora Zespołu Szkół w Skrwilnie - Panią Joannę Tatkowską, nauczycieli emerytowanych szkoły, w tym byłego dyrektora szkoły - Pana Kazimierza Rojka, rodziców uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły.
Dyrektor szkoły, Pani Bernadeta Cieplińska przypomniała historię placówki i podejmowane działania szkoły w dążeniu do uzyskania imienia Ziemi Dobrzyńskiej i sztandaru.
W dalszej części uroczystości wprowadzono poczty sztandarowe oraz poczet flagowy i odśpiewano hymn narodowy. Kolejnym ważnym momentem nadania imienia Szkole Podstawowej w Okalewie było odczytanie i wręczenie Uchwały Rady Gminy w Skrwilnie o nadaniu imienia Szkole Podstawowej w Okalewie przez Przewodniczącą Rady Gminy. Na pamiątkę uroczystości został wbity gwóźdź w drzewiec sztandaru przez Wójta Gminy Skrwilno, Pana Dariusza Kolczyńskiego oraz odczytanie Aktu ufundowania sztandaru.
Doniosłym momentem uroczystości było przekazanie szkole sztandaru przez Wójta Gminy Skrwilno. Po czym dyrektor szkoły symbolicznie przekazała sztandar rodzicom, nauczycielom i uczniom. Pani dyrektor zaznaczyła, że sztandar dla szkoły jest symbolem systemu wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły. Zgromadzona na sali gimnastycznej publiczność miała możliwość dokładnego obejrzenia sztandaru podczas jego prezentacji, której dokonał poczet sztandarowy.
Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie złożone przez przedstawicieli wszystkich podmiotów szkoły, tj. rodziców – Panią Tinę Zakrzewską, nauczycieli – Bernadetę Cieplińską i uczniów: Maję Łasińską, Aleksandrę Grzonkowską i Bartosza Klimowskiego.
Na koniec części formalnej wydarzenia, zaproszeni goście prezentowali swoje przemówienia. Wszyscy gratulowali szkole i organowi prowadzącemu szkołę tego jakże doniosłego dla szkoły faktu, jakim jest nadanie imienia i ufundowanie sztandaru.
Po uroczystym wyprowadzeniu sztandaru szkoły i innych goszczących na uroczystości sztandarów nastąpiła część artystyczna wydarzenia.
Ziemia Dobrzyńska – to piękna ziemia. Żyli i żyją tu dobrzy, wartościowi ludzie. To oni sławią nasz region w naszej ojczyźnie i na świecie, bowiem to, czego nie da się połączyć, jest połączone, a to, co jest niemożliwe, staje się realne. Wspomniano Fryderyka Chopina, Stanisławę Walasiewiczównę – najszybszą kobietę świata w dwudziestoleciu międzywojennym, która urodziła się we wsi Wierzchownia koło Górzna, Polę Negri – gwiazdę światowego kina, która jako Apolonia Chałupiec przyszła na świat 3 stycznia 1897 roku w Lipnie. W Ameryce zrobiła światową karierę. Została królową Hollywood. Jerzego Pietrkiewicza – poetę, prozaika, tłumacza, który zasłynął jako piewca Ziemi Dobrzyńskiej. Nie sposób wymienić tu wszystkich – kompozytorów, nauczycieli, malarzy, aktorów, polityków, żołnierzy, twórców poezji i prozy, którzy przyczynili się do tego, aby o Ziemi Dobrzyńskiej mówiło się pięknie i ciepło w kraju i na świecie. Nie zabrakło w ich życiu szacunku i miłości do prawdy. Dotykali, często prostymi słowami, muzyką, swoją postawą, bez wyszukanej formy - wszystkiego, co niesie życie po ziemskiej wędrówce.
Uczniowie szkoły, zaprezentowali montaż słowno – muzyczny Serce w Ziemi Dobrzyńskiej. Uczniów do występu przygotowali nauczyciele szkoły: Pani Beata Serwatko i Pan Sylwester Ziomek.
Wydarzenie uatrakcyjniły utwory Orkiestry Dętej Gminy Skrwilno pod batutą Pana Konrada Mazurowskiego oraz utwory twórcy Ziemi Dobrzyńskiej – Pana Jacka Szablewskiego.
Prowadzący uroczystość nauczyciele, Pani Marta Tomaszewska i Pani Maria Daczko podkreśliły, że w życiu różnych społeczności bywają takie momenty, które na długo pozostają w sercach. Taka chwila stała się dziś naszym udziałem.
Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły, Pani Bernadeta Cieplińska w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała wszystkim za uświetnienie swoją obecnością tego historycznego dla szkoły wydarzenia.
Pani dyrektor dziękowała za ciepłe słowa, życzenia i gratulacje. Świadomość tego, że tak wiele osób i instytucji wspiera szkołę słowami, życzliwą aprobatą dla naszych działań, a często i konkretnymi czynami, jest dla nas inspiracją i bodźcem do tego, aby starać się jak najlepiej wykonywać swoją pracę.
Nauczycielom, uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły dziękowała za inicjatywy i udział w działaniach szkoły promujących tradycje Ziemi Dobrzyńskiej, których efektem stało się nadanie imienia Ziemi Dobrzyńskiej Szkole Podstawowej w Okalewie.
Wszystkim uczestnikom wydarzenia dziękujemy!
87-510 Skrwilno
Okalewo 62